Geowłóknina często pełni funkcję ochronną. Może być środkiem ochrony mechanicznej, zapobiegając uszkodzeniu jakiegoś materiału. W tym celu wykorzystywana jest np. do ochrony folii izolacyjnych.
Do innych plusów geowłókniny należy również fakt, że zapobiega przedostawaniu się drobnych cząsteczek ziemi do różnych instalacji odwadniających, zapobiegając w ten sposób ich zapychaniu. Dlatego znajduje częste zastosowanie w rurach drenarskich lub rowach odwadniających. W tego typu instalacjach są stosowane prawie wyłącznie geowłókniny nietkane.
Trasa drenarska składa się zazwyczaj z grubego kruszywa owiniętego geowłókniną. Aby zwiększyć ilość wody i szybkość drenażu, w dolnej części przestrzeni drenażowej można umieścić rurę drenarską (rura z perforowanymi ściankami. Trasy drenażowe powinny prowadzić wzdłuż wszystkich ścian budynku stykających się z ziemią, a także w miejscach, gdzie potrzebujemy szybko i w sposób kontrolowany odprowadzić wodę z powierzchni gruntu.
Funkcjonujący system drenażowy zazwyczaj składa się z kilku elementów. Najczęściej chodzi o połączenie warstwy żwiru drenażowego i geowłókniny stykającej się z gruntem. Geowłóknina pełni funkcję warstwy filtracyjnej, zatrzymując drobne cząsteczki ziemi, a jednocześnie przepuszczając wodę.
Najodpowiedniejszym materiałem na wypełnienie drenażu jest drenarskie kruszywo sortowane, niezawierające kamieni o drobnej frakcji, np. żwir 16-32 mm. Jako warstwę filtracyjną można następnie zastosować geowłókninę do drenażu.
Geowłóknina do drenażu w rowie drenarskim oddziela żwir od gruntu, zapobiegając zapchaniu się drenażu
W przypadku zastosowania rozwiązania uzupełnionego o rurę drenarską, w celu szybszego odprowadzania wody na dnie instalacji zwykle umieszczana jest rura drenarska o średnicy 100 mm. Również rury drenarskie wskazane jest owinąć geowłókniną, aby zapobiec ich zapchaniu.
Rura drenarska z geowłókniną jest również bardziej odporna na ewentualne uszkodzenia podczas jej zasypywania. Jeżeli warstwa drenażowa składa się z kruszywa okrągłego lub łamanego o mniejszej frakcji (do ok. 20 mm), możliwe jest zastosowanie geowłókniny drenażowej o mniejszej gramaturze (min. 100 g/m²).
Geowłóknina owinięta wokół drenażu żwirowego z rurą drenarską lub studnią
Ekonomicznym rozwiązaniem dla rowów melioracyjnych, bruzd odwadniających lub studni do głębokości ok. 1 m może być zastosowanie drenażu geokompozytowego, który zawiera warstwę drenażową z materiału geosyntetycznego. Przy zastosowaniu tych produktów można zaoszczędzić znaczne pieniądze na wydatkach za warstwę odsączającą z kruszywa i jej transport.
Z hydroizolacją w domu najczęściej spotykamy się przy izolowaniu piwnicy lub podpiwniczenia domu od otaczającego go gruntu, zabezpieczeniu domu przed radonem lub montażu ochrony przed wodą na dachach płaskich. We wszystkich wymienionych przypadkach należy zabezpieczyć izolację przed uszkodzeniem.
Właśnie z tego powodu do warstwy izolacyjnej zawsze dodaje się warstwę ochronną, w większości przypadków składającą się z grubej geowłókniny. Ta geowłóknina zapobiega uszkodzeniu izolacji piwnicy przez ziemię lub kruszywo, które naciska na izolację podczas zasypywania wykopu gruntem i jego zagęszczania. Im grubsza zasypka, tym łatwiej o uszkodzenie izolacji.
W przypadku izolacji przeciw radonowi czy izolacji dachów chodzi o ochronę przeciw uszkodzeniom podczas montażu izolacji oraz późniejszego poruszania się ludzi, a nawet wszelkiego rodzaju maszyn po warstwach izolacyjnych.
To chyba oczywiste, że nikt z powodu uszkodzonej izolacji nie chce mieć domu wypełnionego przenikającym gazem radioaktywnym lub naprawiać świeżo wykończonego dachu zaraz po pierwszych deszczach.
Ochrona tylnej hydroizolacji ściany oporowej za pomocą geowłókniny
Aplikacja | Gramatura geowłókniny | Gramatura geotkaniny | Inne zalecenia |
Zabezpieczenie studni chłonnych, drenażu opaskowego i francuskiego | od 100 do 200 g/m² | odpowiednie połączenie z rurą drenażową | |
Ochrona hydroizolacji w domu | od 400 do 500 g/m² |
Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.