Podstawową funkcją włókniny ogrodowej jest zapobieganie wzrostowi trawy i niepożądanych roślin. Można je również stosować do zapobiegania rozrostowi korzeni w kierunku poziomym (choć w tym przypadku zdecydowanie bardziej wskazane jest zastosowanie bariery korzeniowej zamiast geowłókniny).
Przy zakładaniu rabat ozdobnych korzystnie jest zastosować mulcz, czyli przykryć otoczenie roślin warstwą, przez którą nie mogą przerastać niepożądane rośliny. Dzięki temu pozbywamy się chwastów bez użycia herbicydów. Do ściółkowania stosuje się korę lub maty naturalne.
To właśnie pod korą mulczową instaluje się geowłókniny, które zapobiegają przerastaniu chwastów i mieszaniu kory z dobrej jakości torfem i miejscową glebą. Nietkana agrowłóknina na chwasty czasem jest też nazywana płachtą do mulczowania.
Dobre są do tego geowłókniny z polipropylenu, które są podatne na formowanie i można ich używać wiele lat. Normalna żywotność tkaniny wynosi 5-7 lat w zależności od rodzaju i warunków, ale jeśli geowłóknina jest pokryta korą mulczową i nie jest w inny sposób obciążona mechanicznie, wytrzyma trwać dłużej.
Agrowłóknina na chwasty przepuszcza zarówno wodę, jak i powietrze. Jeżeli chcemy mieć absolutną pewność, że na rabacie nie wyrosną chwasty, lepiej użyć folii przeciw chwastom, która jednak uniemożliwia obieg wody i tlenu i nie nadaje się do długotrwałego stosowania.
Agrowłóknina na chwasty jako podkład pod korę mulczową lub zrębki dostępne są w kolorze czarnym lub brązowym. Bardzo ważne jest, aby powietrze i woda mogły przenikać do gleby. Zatrzymuje również wilgoć i ciepło gleby. Korzystne jest użycie agrowłókniny w skalniakach lub wokół ozdobnych tui.
Kombinowana nietkana włóknina ogrodowa przeciwko chwastom i siatka kokosowa
Jeżeli planujesz budowę drewnianego tarasu w ogrodzie, który nie jest całkowicie zamknięty, zainstalowanie geowłókniny zapobiegnie przerastaniu chwastów i korzeni. Aby podłoże było trwalsze i nie wyglądało nieestetycznie, zaleca się, aby nad geowłókniną ułożyć cienką warstwę żwiru lub kory ozdobnej, aby ją przykryć.
Niewłaściwe jest zimowanie roślin w nieprzepuszczalnych foliowych płachtach, pod którymi mogą gnić lub nawet przegrzewać się z powodu dużej wilgotności. Przewiewne tkaniny stosuje się do ochrony roślin przed niskimi temperaturami i mrozem, gdzie najlepiej sprawdzi się lekka nietkana włóknina w kolorze białym. Można ją układać w kilku warstwach dla lepszej ochrony. Inne przydatne materiały do zimowania ogrodów to siatka jutowa, płótno workowe lub .
Oprócz roślin ozdobnych z pomocą nietkanej agrowłókniny zimowej przed wiosennymi przymrozkami chroni się też warzywa w ogrodzie
Geowłókniny są również wykorzystywane do zakładania podwyższonych grządek. Po instalacji grządki, geowłóknina jest używana do wyłożenia przyszłej grządki, a na nią sypie się dobrą ziemię. Podczas podlewania geowłóknina sprawia, że gleba nie wypłukuje się z grządki pod nią do ziemi, lub na powierzchnię, a której stoi grządka. Jednocześnie ograniczy przerastanie chwastów do grządki.
Geowłóknina włożona między ziemię i konstrukcję podwyższonej grządki zapobiega wypadaniu ziemi poza grządkę
Jednym z kolejnych problemów związanych z wykorzystaniem agrowłóknin w ogrodach jest wybór odpowiedniego produktu. Amatorzy ogrodnictwa często nie mogą się zdecydować, czy kupić agrowłókninę czy folię, a niejednokrotnie nawet mylą nazwy tych produktów. I to pomimo tego, że różnią się pod względem właściwości i zastosowania.
Główna różnica: włóknina ogrodowa posiada szczeliny, które przepuszczają wodę i powietrze. W przeciwieństwie do tego folia ogrodnicza (wyobraź sobie zwykłą folię spożywczą, w którą pakowałeś drugie śniadanie podczas lat szkolnych) nie przepuszcza powietrza ani wody. Na jej powierzchni mogą więc powstawać kałuże, oczywiście z wyjątkiem miejsc, w których wycięto otwory na rośliny.
Do dziś można spotkać przypadki, w których ludzie szukają „folii pod truskawki” czy „agrofolii”. Najczęściej jednak mają na myśli właśnie agrowłókninę. Dawniej rzeczywiście sporadycznie kładziono folie na grządkach z truskawkami, ale dziś prawie całkowicie zastępują je agrowłókniny.
Podstawowe powody zostały już wymienione powyżej: pod folię nie może wniknąć powietrze ani woda, która pozostaje na powierzchni folii aż do odparowania. Rośliny pod folią mają zatem ograniczony dostęp do substancji ważnych dla ich wzrostu. Włóknina ogrodowa przepuszcza zarówno wodę, jak i powietrze, dlatego jest bardziej odpowiednia do montażu na rabatach.
Jednak również folie polietylenowe mają swoje zastosowanie w ogrodzie: zwykle używa się ich do przykrywania grządek przy stosowaniu wapna azotowego oraz do przykrywania konstrukcji z folii czy mniejszych tuneli z roślinami. Oprócz tego są stosowane do owijania łodyg i roślin.
W takich przypadkach mają one za zadanie chronić rośliny przed wiatrem i mrozem, a także przed różnego rodzaju szkodnikami. Chociaż folie można stosować w tym celu, do ochrony rabat przed chwastami generalnie lepiej jest użyć przepuszczalnej włókniny.
Uprawy przykryte folią z PE
Aplikacja |
Gramatura agrowłókniny |
Gramatura agrotkaniny |
Inne zalecenia |
Ochrona zboczy i grządek przed wzrostem chwastów |
od 50 do 200 g/m² |
od 90 do 150 g/m² |
|
Ochrona roślin przed niskimi temperaturami |
od 17 do 50 g/m² |
|
wskazane jest uzupełnienie matami kokosowymi |
Ochrona konstrukcji podwyższonej grządki |
od 100 do 200 g/m² |
od 90 do 150 g/m² |
|
Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.