Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie skarpy w ogrodzie, w zależności od nachylenia zbocza i pożądanej szaty roślinnej na skarpie. Geowłóknina może pomóc we wzmocnieniu zbocza poprzez zmniejszenie porywania cząstek gleby podczas opadów, wspomagając w ten sposób stabilność powierzchniową zbocza.
Geowłóknina na zboczu działa jak mulcz (efekt zależy od typu wybranej geowłókniny). W przypadku łagodnych zboczy wskazane jest łączenie geowłókniny z warstwą mulczu, dzięki czemu oprócz wzmocnienia efektu mulczowania uzyskamy też bardziej estetyczny wygląd naszego ogrodu.
Jeże chcemy uprawiać trawę na zboczach narażonych na trwałą erozję, prawdopodobnie nie unikniemy użycia, zwłaszcza na stromych zboczach, trwałych geomat przeciwerozyjnych. Najlepsza jest podpowierzchniowa geomata, którą zasypuje się ziemią humusową wymieszaną z nasionami traw i lekko zagęszcza (np. łopatą).
Dojrzały trawnik wytworzy swój system korzeniowy w strukturze geomaty i stanie się praktycznie niezniszczalny nawet podczas ulewy lub przez jeżdżące mechanizmy.
Na bardziej stromych zboczach częściej stosuje się trwałe geomaty z tworzywa sztucznego, które są lepsze od geowłókniny na skarpy
W przypadku mniejszego nachylenia zbocza wystarczy zasiać trawę na lekko ubitym zboczu i ułożyć na niej kokosową siatkę przeciwerozyjną lub kokosową matę przeciwerozyjną. Trawa będzie niezawodnie rosła przez oba produkty. Trawa wymaga nawadniania w okresie wegetacji, sam deszcz nie wystarczy przy normalnych opadach.
W przypadku skarpy, która ma być obsadzona roślinami okrywowymi i krzewami, należy na przygotowanej skarpie (znów już lekko ubitej) zasadzić zieleń według własnego wyboru (np. skalniak), ułożyć na niej agrowłókninę, kokosową siatkę przeciwerozyjną lub matę kokosową z plastikową folią lub biodegradowalną biowłókninę.
Zawsze należy naciąć tkaninę na krzyż w miejscu sadzenia roślin okrywowych i zagiąć rogi tkaniny w stopniu niezbędnym do stworzenia otworu potrzebnego do zasadzenia rośliny. Produkty naturalne na skarpie wytrzymają do czasu, kiedy rośliny okrywowe rozrosną się. Później rozpadną się one (z wyjątkiem folii maty przeciwerozyjnej z folią) i posłużą jako nawóz dla Twoich roślin.
Powierzchnia skarpy może być tymczasowo zabezpieczona agrowłókniną lub biowłókniną biodegradowalną z biomasy. Chroni przed erozją i chwastami
Częstym problemem na placach budowy jest zmywanie powierzchni skarp wykopów, które mają charakter tymczasowy. Pomimo tego, że takie wykopy działają tylko doraźnie, jest z nich spłukiwane wiele drobnoziarnistego materiału. Erozja ta komplikuje prace budowlane na dnie wykopu, prowadząc ewentualnie do zatkania systemów odwadniających wykopy budowlane.
Jeśli spływy z drobnoziarnistej gleby dostaną się w ten sposób do publicznej kanalizacji lub kanałów burzowych, może to spowodować znaczne straty finansowe dla inwestora w postaci opłat za czyszczenie systemu odwadniającego.
Z tego powodu wskazane jest przykrycie skarp otwartych wykopów geowłókniną na skarpy, która potrafi zmniejszyć lub całkowicie zapobiec spłukiwaniu. Warunkiem funkcjonowania geowłókniny na zboczu wykopu jest doskonałe umocowanie geowłókniny na całej powierzchni zbocza.
Tymczasowa ochrona przed erozją zbocza podczas przebiegającej budowy z pomocą geowłókniny (źródło Shutterstock.com)
O skuteczności wyrobu decyduje jego struktura. Generalnie im bardziej strome lub obciążone wodą jest zbocze, które chcemy chronić, tym większa musi być gramatura wyrobu lub większy stopień pokrycia powierzchni zbocza.
Gramatura naturalnych tekstyliów waha się od 300 do 900 g/m2. Zatem produkty o gramaturze 300-500 g/m2 bardziej nadają się na zbocza o nachyleniu do 45°, na stromych zboczach stosujemy geowłókniny o większej gramaturze.
Schemat zalecanego rozmieszczenia elementów kotwiących dla różnych nachyleń zboczy
Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.