Na rynku jest wielu producentów i sprzedawców różnych tekstyliów i geowłóknin. Najtańsze rodzaje geowłóknin są zwykle dostępne w sklepach budowlanych lub hobbymarketach. Dobrze jest jednak poszukać specjalistycznych sklepów, w których eksperci doradzą przy zakupie.
Geowłókniny i geotkaniny sprzedawane są w rolkach, gdzie powinny być podane wymiary produktu. Dobrze jest, gdy podana jest również waga wyrobu, co ułatwia jego przenoszenie.
Rozpiętość cenowa poszczególnych geowłóknin jest ogromna. Dla wyobrażenia, włóknina wiosenna chroniąca przed mrozem o gramaturze 17 g/m² jest sprzedawana w rolkach lub w kawałkach. Opakowanie nie waży prawie nic.
Cena waha się w jednostkach złotych za 1 m². Z kolei wysokiej jakości geowłóknina polipropylenowa do separacji i filtracji gleby w budownictwie komunikacyjnym o gramaturze 1200 g/m² jest sprzedawana w rolkach w cenie ok. 20 PLN/m².
Na co zwrócić uwagę kupując geowłókniny lub geotkaniny? Zawsze zadawaj 5 następujących pytań. Odpowiedzią powinna być Twoja pewność, że kupujesz geowłókninę lub geotkaninę, która spełnia Twoje oczekiwania.
Teraz kilka słów wyjaśnienia na temat kryteriów:
Jeśli chcesz mieć pewność, że geowłóknina będzie działać tak, jak tego potrzebujesz, zażądaj udokumentowania właściwości badaniami laboratoryjnymi dla konkretnego typu geowłókniny.
Właściwości te, zbadane zgodnie z obowiązującymi normami europejskimi, można znaleźć w dokumencie „Deklaracja właściwości” (po angielsku „Declaration of Performance” lub „DoP”), który sprzedawca musi dostarczyć wraz z dostawą geowłókniny. Dokument ten zastąpił w 2013 roku wcześniej stosowaną „Deklarację zgodności”.
Coraz częściej spotykaną obecnie wadą, dyktującą najniższe możliwe ceny, jest dostarczanie geowłóknin o mniejszej niż deklarowana gramaturze. Przykładowo, sprzedawca deklaruje, że dostarcza geowłókninę o gramaturze 200 g/m² (zgodnie z etykietą na opakowaniu, zgodnie z załączonymi dokumentami), ale w rzeczywistości wewnątrz opakowania potrzebna jest geowłóknina o gramaturze 180 g/m².
Jest to różnica, której normalnie nie zauważyłbyś na budowie lub w terenie, ale jest to pogorszenie wymaganych parametrów technicznych o 10%!
Jedynym sposobem na poznanie odpowiednich parametrów jest przetestowanie dostarczonej próbki w laboratorium, co jest rzadko stosowane ze względu na dodatkowe koszty. Albo po prostu kupuj geowłókniny od uznanych, rzetelnych i uczciwych dostawców.
Typ geowłókniny lub innego geosyntetyków jest zwykle określony w dokumentacji projektowej. Zwykły sprzedawca nie może wpływać na charakter sprzedawanych przez siebie produktów. W związku z tym może próbować dopasować Twoją specyfikację do swoich produktów, więc znowu istnieje ryzyko, że geowłókniny nie spełnią Twoich wymagań.
Z kolei doświadczony i dobry dostawca udzieli Ci fachowej porady technicznej, a w przypadku wymagających projektów potrafi uzasadnić, dlaczego proponuje konkretną geowłókninę. Zazwyczaj nie stara się sprzedawać za wszelką cenę, ponieważ prawidłowe rozwiązanie techniczne jest dla niego najważniejsze.
Geowłóknina i inne geosyntetyki są zwykle instalowane we wczesnych etapach projektu. Dlatego opóźnienie w dostawie ma wpływ na cały późniejszy harmonogram budowy. Ze względu na niechęć sprzedawców do utrzymywania produktów w magazynie, są one zamawiane do produkcji tylko na zamówienie lub zadatek klienta.
Produkcja może wtedy trwać kilka tygodni lub miesięcy. Warto więc zapytać, czy sprzedawca geowłókniny rzeczywiście ma je na stanie i jaki jest termin dostawy. Dobry dostawca utrzymuje podstawowe produkty geosyntetyczne w magazynie w wystarczających ilościach.
Geowłókniny i inne geosyntetyki to produkty techniczne. Wiarygodny dostawca wyjdzie więc poza samą sprzedaż geowłóknin i zapewni wystarczającą pomoc techniczną, taką jak konsultacje, wskazówki i zalecenia.
Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.