Geowłókniny to z natury rzeczy produkty wytrzymałe i trwałe. Jednak, podobnie jak w przypadku innych materiałów budowlanych, geowłókniny mogą ucierpieć w wyniku niewłaściwego obchodzenia się z nimi i przechowywania. Aby geowłókniny zachowały pożądane właściwości, konieczna jest znajomość zasad kolejnych etapów montażu.
Najczęściej spotykanym sposobem pakowania geowłóknin są rolki o szerokości od 1 do 6 m lub złożone bele. Jeśli wymaga tego charakter produktu, jest on nawijany na gilzę kartonową, plastikową lub metalową dla ułatwienia manipulacji. Z ciężką rolką najlepiej radzi sobie wtedy stalowy pręt umocowana do wózka widłowego lub łyżki ładowarki, który zasuwa się do gilzy.
Jeśli rolka jest krótsza, można również użyć wideł do przenoszenia palet. Małe rolki przeznaczone dla użytkowników hobbystów są łatwe w obsłudze ręcznej. Ważne jest, aby nie dopuścić do uszkodzenia geowłókniny podczas zmechanizowanej obsługi.
WSKAZÓWKA: Nigdy nie należy ciągnąć ani przeciągać rolki geowłókniny po ziemi. Pozwoli to uniknąć jej uszkodzenia.
Jeśli geowłókninę przechowujemy, nie powinna leżeć bezpośrednio na ziemi, aby była chroniona przed zabrudzeniami i wilgocią. W szczególności geowłókniny mają zdolność do wchłaniania wody, a operowanie rolką nasiąkniętą wodą jest niezwykle trudne.
Najlepiej ułożyć rolki na belkach lub plandece i przykryć je plandeką. Jeśli podczas przechowywania dojdzie do poważnego uszkodzenia lub zanieczyszczenia geowłókniny, nie należy stosować tak uszkodzonych geowłóknin.
Układanie geowłókniny musi poprzedzać przygotowanie podłoża zgodnie z dokumentacją projektową, a w szczególności:
Powierzchnia, na której ma być zainstalowana geowłóknina, musi być wolna od wszelkich zanieczyszczeń. W przypadku delikatnych geowłóknin są to głównie ostre kamienie, pniaki i gałęzie. Wszystkie te elementy mogą spowodować uszkodzenie geowłókniny , a tym samym utratę pożądanych właściwości. W przypadku użycia pod drogą dojazdową jest wskazane, aby podłoże było równe, tj. pozbawione dziur i nierówności, oraz zagęszczone.
Jeśli potrzebne są węższe paski geowłókniny, można przyciąć całą rolkę. Do tego służy piła łańcuchowa lub szlifierka kątowa z dużą tarczą. Rolka musi być wzmocniona w miejscu cięcia taśmą izolacyjną lub podobnym materiałem.
W przypadku przecinania całej rolki geowłókniny, może dojść do zapieczenia w miejscu cięcia. Podczas rozwijania rolki, będzie się ona wtedy odrywać, co nie wpływa na funkcjonalność produktu.
Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby prawidłowo ułożyć geowłókninę .
Pamiętaj: Nie wiesz, którą stroną geowłókninę układać na grządki lub na skarpie? To nie ma znaczenia. Powierzchnia geowłókniny jest taka sama z obu stron, więc można ją układać na powierzchni z każdej strony.
Zaznaczyć miejsce, w którym chcemy umieścić rośliny. Geowłókninę przyciąć w kształcie litery X w zaznaczonych miejscach, w rozmiarze odpowiadającym bryle korzeniowej. Zasadzić sadzonki. Złożyć rogi geowłókniny z powrotem do sadzonek, oczyść powierzchnię od gleby. Geowłókniny nie trzeba przykrywać.
Zabrania się jeżdżenia po wyrobach geosyntetycznych, a więc także po geowłókninach. Zalecana grubość warstwy umożliwiającej jeżdżenie wynosi minimum 150 mm, o ile nie określono inaczej w projekcie lub instrukcji montażowej. Zabronione jest rozrzucanie ziemi z dużej wysokości, aby uniknąć uszkodzenia lub podwinięcia geowłókniny.
Zaznaczyć miejsce, w którym chcemy umieścić rośliny. Geowłókninę rozciąć w kształcie litery X w zaznaczonych miejscach, w rozmiarze odpowiadającym bryle korzeniowej Zasadzić sadzonki.
Rogi geowłókniny położyć z powrotem koło sadzonek, oczyścić powierzchnię od ziemi.
Nie ma konieczności przykrywania geowłókniny , ale dla lepszego wrażenia estetycznego wskazane jest przykrycie terenu korą ściółkującą lub żwirem.
W przypadku uszkodzenia geowłókniny należy usunąć źródło uszkodzenia i przykryć uszkodzone miejsce geowłókniną z zakładem 1 m od krawędzi uszkodzenia.
Nic nie znaleziono, zapytaj jako pierwszy.